Dane na Slovensku
Na Slovensku platí rovná sadza dane z príjmu právnických osôb vo výške 21% a fyzických osôb vo výške 19%. Neexistuje tu daň z dividend. Základná sadzba DPH vo výške 20% sa uplatňuje na väčšinu tovarov a služieb, znížená sadba 10% sa uplatňuje na lieky, knihy a zdravotné pomôcky.
Základné sadzby daní na Slovensku
Daň z príjmu právnických osôb | 21% |
Daň z príjmu fyzických osôb | 19% |
Daň z dividend (podielov na zisku) | 0 %, od roku 2017 - 7% |
Daň z pridanej hodnoty (základná sadzba) | 20% |
Daň z pridanej hodnoty (na knihy a lieky) | 10% |
DPH
V prípade, že chcete byť platcom DPH na Slovensku existujú dve možnosti registrácie a to krartálny platca DPH alebo mesačný platca DPH. Pri prvej registrácií za platcu DPH existuje jediná možnosť mesačného platcu DPH, po roku je možné toto zmeniť na kvartálneho pri splnení podmienok. Povinnosť stať sa povinným platcom DPH majú právnické osoby, ktoré za 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnu obrat 49 790 EUR. Vtedy je povinnosť nahlásiť sa za Mesačného platcu DPH.
Podiely na zisku a odmeny spoločníkov s.r.o.
Spoločníkom sú vyplácané dividendy tj. podiely na zisku zdanenom spomínanou sadzbou dane z príjmou právnických osôb 21%. Keďže na Slovensku neexistuje daň z dividend vyplatené príjmy sa ďalej nezdaňujú. Ak je spoločníkom osoba z inej krajiny v niektorých prípadoch môže dôjsť k zdaneniu v krajine kde žije na základe tamojších zákonov. Z tohoto dôvodu je vhodné si vopred prekonzultovať založenie spoločnosti s našimi pracovníkmi. Od roku 2017 ude zavedená daň z dividend vo výške 7%.
Výkon funkcie Konateľa
Konateľ môže svoju funkciu vykonávať bezodplatne, alebo za plat na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa. Ak je konateľom spoločnosti jej spoločník zvyčajne za funkciu nepoberá príjem, keďže ako podiel na zisku si môže príjmy spoločnosti vyplatiť bez dodatočného zdanenia.
V prípade ak konateľ poberá za výkon funkcie plat pravidelne každý mesiac alebo nepravidelne sú tieto príjmy zdaňované a je potrebné okrem zdravotných odvodov platiť aj niektoré sociálne odvody.
Spoločník rovnako ako aj konateľ môžu byť odmeňovaní aj na základe klasickej pracovnej zmluvy. Tu potom platia rovnaké podmienky vyplácania zdravotných a sociálnych odvodov ako pre všetkých ostatných zamestnancov, vrátane nárokov na dovolenku, stravného a pod.
Podiely na zisku a strate a odmeny spoločníkov komanditnej spoločnosti
Ak spoločenská zmluva neurčí iné rozdeleniu zisku, tak platí že pomer medzi komplementármi a komanditistami je rovnaký, a zisk sa delí na polovicu. Polovica zisku určená komplementárom sa rozdelí rovným dielom, a polovica zisku určená komanditistom sa rozdelí podľa výšky ich splatených vkladov.
V prípade straty spoločnosti sa rozdelenie straty určí rovnakým spôsobom ako rozdelenie zisku.
Zisk spoločnosti sa ešte pred zdanením rozdelí na časť určenú pre komplementárov táto sa zdaňuje na úrovni komplementárov, a na časť určenú komanditistom len táto sa zdaní daňou z príjmu právnických osôb 21 % a až po zdanení prebehne rozdelenie zisku medzi komanditistov.
Príjmy komplementárov sú považované za príjmy z podniknia, ak je komplementárom fyzická osoba zisk (stratu) si uvedie vo svojom daňovom priznaní z fyzických osôb.